סמינר חברה ישראלית

מיד אחרי חופשת סוכות, שכבת י"ב יצאה לסמינר חברה ישראלית.הסמינר עוסק בשאלה מהי פריפריה? גאוגרפית, כלכלית, חברתית. את היום הראשון פתחנו במפגש בחצור עם מוטי חזיזה יו"ר ועד העובדים של פרי גליל אשר תיאר בפני תלמידנו את המאבק של עובדי פרי גליל. משם עלינו צפונה לקרית שמונה ופגשנו את ראש העיר ממנו למדנו על המאבקים של ראשי העיריות בפריפריה מול הממשלות השונות במרוצת השנים, אחרי הפסקת צהרים צפינו בהצגה , 'סבתא דיאלי' מאת רועי רשקס. המחזה עוסק בסיפורן של שתי נשים סבתא ונכדה על רקע השבר בין דור המהגרים לדור הבנים. מדוע נמנעים בני העולים לדבר בשפת אמם? האם למדנו את הלקח ואנו מסוגלים לקלוט לתוכנו תרבויות המגיעות עם העליות? אחרי ההצגה קיימנו מפגש עם השחקנית מורן מוראני ומנהלת התאטרון. הדיון היה מרגש. מהו תפקידו של התאטרון בפריפריה? סימנו את היום במפגש עם סטודנטים מעמותת איילים החיים בכפר בתוך אחת השכונות בקרית שמונה.

היום השני עסק 'בחצר האחרוית של תל אביב':

התחלנו את היום בסיור באזור התחנה המרכזית החדשה והישנה שם נחשפו תלמידנו לפערים חברתיים בוטים ומנכרי עיינים, לאוכלוסיית העובדים הזרים, פליטים ומבקשי מקלט. אחרי הסיור התחלקנו לקבוצות ונפגשנו עם ארגונים שונים: בינה, בית הדרור, בית השאנטי, ורופאים למען זכויות אדם. הקשבנו, שאלנו שאלות, השמענו ובעיקר התרשמנו מן המסירות והעשייה בשטח של הגופים השונים.

סיימנו בביקור ב'מאהל ארלוזרוב' של מחוסרי הדיור נפגשנו ע דירי המאהל ופעילים וכן עם נציגת ארגון 'לא נחמדים, לא נחמדות' הגברת ריקי בן לולו שסיפרה לנו את סיפורה האישי. עברנו חוויות לא פשוטות ומטלטלות.

חזרנו הביתה צפונה לסאסא, מהורהרים, עם יותר שאלות….

Comments

comments