מגמת מדעים

המגמה פונה אל התלמיד (בנים/בנות) הסקרן  והמתעניין , המוכן  להשקיע, בעל  הישגים חיוביים ומעלה, והמלצה חיובית של המורים למדעים בכיתה ט'.  הלימודים משמשים כרקע טוב להמשך בכל אחד מהמקצועות הקשורים למדעי החיים והטבע ובו זמנית מאפשרים המשך לימודים בכל אחד ואחד מן המקצועות האחרים הקיימים על מפת ההשכלה הגבוהה בארץ.  מטרתם העיקרית היא הכרת האדם את עצמו ועולמו, רכישת ידע והבנה של תופעות היום-יום, אשר ילוו אותו לאורך כל חייו.  אדם המבין את התהליכים מסוגל ביתר קלות לשלוט בהם ולהתמודד עם העולם הסובב.

 

תכנית הלימודים

ביולוגיה

בתוכנית רחבה ועשירה נלמדים שטחים רבים ממדעי החיים והביולוגיה, כאשר הדגש מושם על הבנת תהליכים ומושגים מרכזיים בעולם החי והצומח ועל דרך החקר.
במגמה נעסוק בפרקי לימוד מגוונים מגוף האדם התא, האקולוגיה, הבנת תופעות מגוונות בעולם בעלי החיים והצמחים ועד לגנטיקה, ביולוגיה מולקולרית ואבולוציה. במשך הלמידה מתנסים במעבדות חקר במיקרוסקופ, מיושמים שימושי מחשב וסטטיסטיקה, ימי עיון, סדנאות, מחנות ביולוגיים  וסיורים לימודיים.

כימיה הינו מקצוע בעל זיקה חשובה לביולוגיה, אנו ממליצים לכל תלמידי הביולוגיה  להיחשף ללימודי הכימיה על מנת להבין את הרקע הכימי והביו-כימי של פעולות החיים, לפחות בכיתה י'. תלמיד שירצה בכך יוכל להמשיך ללמוד כימיה במקביל לביולוגיה עד כיתה י"ב ברמה של 5 יח"ל .
מקצוע הביולוגיה מעניק בונוס גבוה בחישוב ציון הממוצע של תעודת הבגרות ויכול להיות הרחבה נוספת גם לתלמידי מוסיקה, פיסיקה, תיאטרון ואומנות.

ביודע, מחשב ועבודת גמר

במסגרת פיתוח שיטות של גילוי וחקר בשנות הלמידה במגמה, משולבים פרויקטים חוקרים. תוכנית הביודע לדוגמא היא תוכנית ניסויית מיוחדת במסגרת הלימודים בביולוגיה, בה התלמידים מבצעים פרויקט אישי, מעבדות חקר וסיורים לימודיים.

התלמיד מגיש תלקיט עבודות המהווה 70%  מציון הביודע. התוכנית מעצימה את הלמידה האישית והמעצבת. גם העיסוק בפתרון בעיות חקר בעזרת המחשב, מסייע בעבודה המחקרית ומשתלב בציון הבגרות הסופי. תלמידי המגמה המצטיינים מוזמנים לכתוב עבודות גמר בביולוגיה. המנחה יהיה מתוך צוות המורים וכן תתכן הפנייה למוסדות  מחקר חיצוניים עם ליווי של מורה מבית הספר. עבודת הגמר מקנה 5 יחידות נוספות לתעודת הבגרות.

כימיה

מקצוע הכימיה עוסק בחקר הטבע ובעולם החומר, ונותן כלים להבנה מעמיקה  של נושאים בלימודי הביולוגיה והפיסיקה. הלמידה מפתחת כישורי חשיבה והסתכלות מדעית על העולם הסובב אותנו.

במקצוע זה נלמד :

 כימיה אורגנית ואנ-אורגנית,  כימיה אנאליטית, תעשיה כימית, כימיה של פולימרים, ביוכימיה, אלקטרוכימיה ותרמודינמיקה.
לימודי כימיה מתבצעים בקבוצות קטנות תוך התנסות בציוד ובמכשירים עדכניים. הנושאים נלמדים באמצעות מעבדות וניסויי הדגמה.
מתקיימים סיורים במכון ויצמן, בכור הגרעיני בשורק ובתעשיית הכימיה.

כימיה נלמדת במסגרת מגמת המדעים ברמה של 5 יח"ל.  הבחינה מתחלקת לשני חלקים: חלק אחד בכיתה יא – 3 יח"ל, וחלק שני בכיתה יב – 2 יח"ל.
הלימודים משמשים כרקע טוב להמשך בכל אחד מהמקצועות הקשורים למדעי החיים והטבע ובו זמנית מאפשרים המשך לימודים בכל אחד ואחד מן המקצועות האחרים הקיימים על מפת ההשכלה הגבוהה בארץ.  ניתן לשלב את לימודי הכימיה עם כל מגמה אחרת מהרצועה השניה.                      

פיסיקה

הפיסיקה היא המדע  הבסיסי מבין ענפי המדעים. הפיסיקה נמצאת  ביסודם של כל ענפי המדעים.  היא עוסקת בחוקי הטבע כגון תנועה, כוחות, אנרגיה, החומר, חום, קול, אור, ומבנם הפנימי של האטומים. הפיזיקה נלמדת ברמה של 5 יח"ל ופותחת אפשרויות מצוינות להמשך הלימודים במוסדות להשכלה גבוהה.  היא מעניקה בונוס גבוה בחישוב ציון הממוצע של תעודת הבגרות.

צורת הלימוד תבוסס על דרך החקר. התלמידים יחקרו ויבצעו ניסויים רבים לאורך השנה, דרכם יפצחו ויבינו באופן חוויתי וישיר את חוקי הטבע המסתוריים. הפיסיקה מפתחת את החשיבה המדעית, ובונה תמונה שלמה ומדויקת של עולמנו. העולם הוא לא מה שחשבתם!

במסגרת 5 יחידות הלימוד נלמד: אופטיקה, מכניקה וחשמל.

  • האופטיקה סובבת אותנו בחיי היום יום. בכל מקום שנתבונן נוכל לפגוש תופעות הקשורות באופטיקה. קשת ביום חורפי, סיבים אופטיים, גופי תאורה, המצלמה ב iPhone, טלסקופים משוכללים, וגם מדי בוקר כאשר אנו מתבוננים במראה.  במסגרת לימודי האופטיקה נרד לעומק מסתורי האור וננסה ללכוד את חוקיו.
  • המכניקה היא אבן היסוד של הפיסיקה. נלמד מדוע נעים הגופים כפי שהם נעים? מהגופים הקטנים ביותר, האלקטרון והפרוטון ועד הגופים הגדולים ביותר, הכוכבים. מחוקי ניוטון ועד לתורת היחסות של איינשטיין.
  • החשמל נמצא בבסיסו של דברים רבים סביבנו. החשמל נמצא בברק, הוא מסמר את שערות ראשנו כשאנו מסתרקים,  והוא הדבק המלכד אטומים ומולקולות. בעידן הטכנולוגי בו אנו נמצאים חשוב שנלמד ונבין את יסודות תורת החשמל, וכיצד יישומים של יסודות אלו מאפשרים את שלל המכשור הטכנולוגי העוטף אותנו.

בכיתה י"א וי"ב יבצעו התלמידים, כל אחד באופן אישי, פרויקט חקר ייחודי שיחליף חלק מיחידות הלימוד.  פרויקטים אלו יתאפשרו בהיקף של 2 יחידות לימוד או 5 יחידות. בקבוצות קטנות  בחמיכה אישית צמודה יחקרו יחד התלמידים והמנחה נושא לפי בחירתם.  הנושאים נמצאים מחוץ לנושאי מסגרת הלימוד (או מהווים העמקה שלהם) ולוקחים את התלמידים והמנחה אל עבר אזורים לא נודעים בפיזיקה!

בכיתה י"א נבחנים התלמידים במכניקה ואופטיקה. בכיתה י"ב נבחנים בחשמל. מקצוע הפיסיקה פתוח רק לתלמידים הלומדים 4-5 יח"ל מתמטיקה.

עדכונים אחרונים:

 

 

לאתר של דבל'ה

לאתר של דניאל

לאתר של עביר

לאתר פרוייקט חקר ט'

 

מקצוע מדעי חקלאי לקובץ העבודה   עבודה במסגרת מקצוע מדעי חקלאי